A másik két Kéktúrától merőben eltérő, de hasonlóan egyedülálló természeti értékek között túrázhatunk nemzeti parkok és tájvédelmi körzetek között az Országos Kékkör harmadik és egyben legfiatalabb útvonalán. Az MTSZ és az alföldi tagszervezetek közös munkájának gyümölcse 1996-ban került átadásra Alföldi Kéktúra (AK) néven, amelynek mindenkori kezelője és kiírója a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ).
Az Alföldi Kéktúra célja, hogy a jelvényszerző túra résztvevői a rendszeres természetjárás során megismerjék hazánk természeti szépségeit, tájait, lakóinak életét, országunk történelmét, kulturális kincseit.
Az Alföldi Kéktúra ...útvonala azon kék sáv jelzésű turistaút, amely a Tolna megyei Szekszárdtól a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Sátoraljaújhelyig vezet. Hossza közel 870 km.
A tényleges túratáv, valamint a nyomvonal időnként elkerülhetetlen módosítások miatt változhat. Az új nyomvonal kijelölése vagy a nyomvonal megváltoztatása minden esetben a Magyar Természetjáró Szövetség joga és feladata.
Az útvonalon pecsétekkel ellátott ellenőrzőpontok találhatóak, amelyeknél az „Alföldi Kéktúra útvonalvázlat és igazolófüzet" című kiadvány megfelelő helyére kell pecsételni. A mindenkoron aktuális útvonal kektura.hu oldalon található.
Az Alföldi Kéktúra teljesítése csak gyalogosan, hatéves kortól, tetszőleges irányban haladva, tetszőleges hosszúságú szakaszokra bontva elfogadott. A teljesítés időtartama nincs korlátozva. Az útvonal egyéni és csoportos bejárása is megengedett, de csak egyénhez köthető egy teljesítés.
Az Alföldi Kéktúra végigjárását a Magyar Természetjáró Szövetség által kiadott eredeti igazolófüzet összes üres négyzetébe történő bélyegzéssel és dátumozással kell igazolni. Minden nevesített négyzetbe a megfelelő, ugyancsak névvel és egyedi grafikával ellátott bélyegzőlenyomatot kell elhelyezni. A Kéktúra folyamatos bejárása nem előírás, azt mindenki saját időbeosztásához szabva tetszőlegesen szakaszolhatja. A lényeg, hogy a kezdő és a végpont egy-egy bélyegzőhely legyen. Ilyenkor fontos, hogy adott bélyegzőlenyomatnál a túra megszakításakor és az ott történő újrakezdésekor is dátumozni kell. A túra megszakításának az számít, ha az utat több mint egy nap kihagyás után folytatod.
A bélyegzők helyének pontos leírása, a füzet beszerezéséről és áráról további infók pedig a kektura.hu oldalon találhatók.
A túra teljes távjának bejárása után a füzetet a Magyar Természetjáró Szövetség központjába kell eljuttatni, ahol a teljesítést ellenőrzik, dokumentálják.
A túramozgalom jelvényét térítésmentesen kapják a sikeres teljesítők. Mindez a teljesítés számától független, azaz minden egyes teljesítés után ingyenes a jogosan megszerzett jelvény. A jelvényeket az MTSZ központja adja ki, a teljesítőkről nyilvántartást vezet, illetve honlapján az ahhoz hozzájárulók nevét közzé teszi. Gondoskodik továbbá a Kéktúra jelvény és az igazoló oklevél átadásáról, a füzetet pedig visszajuttatja a tulajdonosának.
A névre, vagy az azonosítóra kattintva a bélyegző oldalára jutsz, míg a felhasználó nevére, vagy a dátumra kattintva a túrázó mozgalomhoz tartozó logjait olvashatod el.